Nový článek
Nový článek
Kategorie

Busking – co to, proboha, je?

Každá doba má své módní výrazy. Většinou se nějakým cizím slovem vyjádří něco, co k člověku a společnosti patří už věky. Jedním z oblíbených slov je dnes prokrastinace, slovo lenost bylo pro tento jev asi příliš obecné. A najednou tu máme jedince, kteří místo toho, aby se chlubili tím, že „si válí šunky“ - ,,prokrastinují“. Někdy se naopak velmi konkrétní výrazy nahrazují obecnějšími, aby se zmírnil význam daného slova. Tedy z prostitutek máme najednou společnice etc.

Busking – co to, proboha, je?

Označení „busking“ náleží pouličnímu umění, „busker“ pak danému umělci. Jednoduše řečeno umělci už nechtějí být považováni za žebráky. Ale daří se jim to?

O buskingu se začalo ve veřejném prostoru výrazněji debatovat až ve chvíli, kdy vešla v platnost vyhláška pouliční umění na území ČR povolující. Umělci vyrazili do ulic, ale spolu s nimi i ti, kterým takové označení spíše nenáleží. Lidé žijící v turistických lokalitách začali pod svými okny slýchat jednu píseň dokola, tedy pokud to byla vůbec nějaká píseň. A tak Praha musela vydat k vyhlášce dodatky a výrazně tím omezit produkci v turistických lokalitách. Zkrátka a dobře seznam ulic, ve kterých se nesmí pouliční umění provozovat, se rozrostl. V další vyhlášce (2015) bude město ještě tvrdší a zakáže amplifikaci a další ulice.

Nicméně omezováním míst, obzvlášť těch ,,lukrativních“, bude atmosféra mezi buskery houstnout. Už teď většina z těch ¨stálých¨ má svá oblíbená místa, ze kterých se nehne. V etickém kodexu buskera však stojí, že by měl umělec být maximálně dvě hodiny na jednom místě.  Většina z těch, kteří se buskingem živí, toto pravidlo nedodržuje. Začínající buskeři pak nemají šanci se na frekventovaná místa dostat. Další boj o místo buskeři svádí s žebráky. Platí zde nepsaná pravidla. A pouliční umění rázem ztrácí svůj romantický přídech. Je to boj o prachy.

Je více než pravděpodobné, že město bude vyhláškami busking omezovat i nadále. Doufejme jenom, že se situace nezačne podobat té, která panuje na Karlově mostě. Tam vládne Sdružení výtvarníků Karlova mostu, které do svých řad jen tak někoho nepustí.

(foto by Ryan Li)

 

 

Zpět nahoru