Nový článek
Nový článek
Kategorie

Co nás měkké čeká?

Co nás měkké čeká?

Sešly se mi tu dva zdánlivě nesouvisející články z internetu posledních dní. Články, které by byly samy o sobě vcelku „stravitelné“; jenže pokud si je jeden dá do souvislosti…

Jak tu zaznělo, Němci se začínají tak trochu radovat. I když se v podstatě jedná o něco, nad čím by se měl radovat spíše nějaký obyvatel vypolstrovaného pokoje v patřičném zdravotnickém zařízení než někdo jako šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky Frank-Jürgen Weise.

A z čeho že to má dotyčný pán takovou radost?

Z ničeho jiného než z údajného úspěchu spočívajícího v tom, že zmíněný úřad už konečně dokázal centrálně zaregistrovat většinu uprchlíků, kteří do Německa přišli během migrační krize. A na podzim, snad koncem září, už by prý neměl být v Německu téměř nikdo, kdo ještě nepodal žádost o azyl a o kom se tam neví.

Loni to sice absolutně nezvládali, protože měl onen úřad na více než milion ilegálních imigrantů příliš málo lidí, ale pan Weise předpokládá, že se za celý letošní rok rozhodne o 800.000 žadatelích o azyl a bude tak konečně dobře. Vždyť tam letos přišlo jen asi 240.000 nových žadatelů o azyl a z dřívějška jim zbývá rozhodnout o 370.000 podaných žádostech a až 300.000 migrantech, kteří tam dosud žádost o azyl nepodali.

A tak by tam prý měli mít na podzim skoro všichni migranti podanou žádost o azyl. Hurá!

Jenže stejný pán přiznává též to, že jsou problémy zejména s nejdéle se vlekoucími podanými žádostmi, jichž je přes 300.000 a jež jsou problematické proto, že tito žadatelé vesměs nemají žádné dokumenty a při příchodu do země nebyli řádně úředně vyslechnuti, takže se toho o nich ví zoufale málo. A proto se ani letos nepodaří všechny žádosti vyřídit. Na příští rok má těch nevyřízených zbýt asi 200.000.

Takže se tam konečně začnou rozdávat azyly. A také se pořádně začne s vyhošťováním těch, kdo na azyl v Německu nemají nárok. Němci začnou v rámci možností dělat jakýs takýs pořádek.

Což u nás je a zároveň není důvod k radosti. Což se projevuje už nyní, a to tím, že naše policie posiluje kontroly českých hranic s Německem. Protože tu podle našeho ministra vnitra Chovance hrozí nebezpečí, že se neúspěšní žadatelé o azyl pokusí z Německa rozptýlit do okolních zemí. A takových lidí prý mohou být i statisíce.

A tak policie od začátku srpna prozatím jenom namátkově kontroluje patnáct hraničních přechodů s Německem. A to třikrát denně, vždy po asi dvou hodinách.

A protože je nasnadě, koho se budou chtít Němci zbavit především, posilují ústečtí policisté i ostrahu snadno dostupných míst s vysokou koncentrací lidí, jako jsou železniční uzly, nákupní centra, církevní objekty a sportovní areály. Protože takové odmítnutí udělení azylu může leckoho z oněch pochybných existencí pěkně nakrknout a pak…

Pak začneme ronit hořké slzy a stydět se za svoji ranou posttotalitní hloupost, kvůli níž jsme s takovým nadšením bourali železnou oponu. My, kteří už vlastně prakticky nejsme (nejen pro muslimské imigranty) lidé. Všimli jste si totiž, jak často nás, české lidi, i naši politici nazývají „měkké cíle“?

Zpět nahoru