Nový článek
Nový článek
Kategorie

Byla by to sláva, kdyby…

Byla by to sláva, kdyby…

Jestli je o naší zemi něco velmi dobře známo, pak je to třeba to, že jsme při stavbě silnic pomalí jako šneci a zároveň o hodně dražší než i naši nejbohatší eurounijní sousedé. A naše silnice by tak měly nejednou být snad přímo pozlacené. Což ale nejsou; spíše připomínají tankodromy nebo vlnící se moře, a to už i krátce po ukončení prací.

Pro důkaz o čemž vlastně nemusím chodit nijak daleko; stačí mi jet MHD do města po ulicích, u nichž byl vcelku nedávno kompletně vyměněn povrch. Ale to jen tak na okraj.

Prostě jsme moc drazí. A měl bych tak zaplesat nad zprávou (https://www.novinky.cz/domaci/410023-novy-software-stavi-levnejsi-cesty.html), že by mělo být lépe.

Protože vědci z brněnské Mendelovy univerzity údajně přišli s novým projektem, který by měl přinést mnohamilionové úspory při budování místních silnic či cyklostezek. Během tří let vytvořili nový software, pomáhající při stavbě nízkokapacitních komunikací. Aby tyto byly kvalitní a levné.

Lesní a polní cesty, místní komunikace, cyklostezky nebo turistické trasy, jež tvoří pětašedesát procent naší dopravní sítě, by tím měly zlevnit. A jde o nemalé peníze. Zejména když by s oním softwarem mohlo být ušetřeno až 35 procent odhadovaných nákladů.

Univerzitní počítačový program by měl radit, jak postupovat při plánování stavby cesty. Má se brát v potaz podloží pod novou silnicí a to, zda bude využívána trvale nebo jenom sezónně, stačí zvolit ten správný materiál pro stavbu a stát, kraje, radnice a majitelé lesů i polí ušetří stamiliony korun ročně. A navíc mají být díky tomuto cesty i ekologičtější.

Má tak být u nás levněji a mají zbýt peníze i na další stavby, na které dosud kvůli drahotě nezbývaly.

Oné univerzitě a jejím vědcům tak nelze než zatleskat.

A teď už zbývá jenom úplná maličkost.

A sice aby se zapojili i jiní. Protože celý slavný univerzitní software se klidně může hodit do popelnice, pokud se bude i nadále manipulovat veřejnými zakázkami, korumpovat, šidit, flákat a „odklánět“ do kapes vlivných lidí.

Na což je bohužel každý univerzitní software krátký.

Zpět nahoru