Nový článek
Nový článek
Kategorie

Neobvyklý dar

Neobvyklý dar

Tak prý do Belgie doputoval neobvyklý dárek. Dárek, kterým by se mně osobně nikdo nezavděčil, ale tamní odborníci prý zajásali. Protože ona darovaná sbírka není v celičkém světě jen tak lehce k mání.

Psychiatrická klinika ve městě Duffel získala od Velké Británie… tři tisícovky konzervovaných lidských mozků (http://www.denik.cz/ze_sveta/belgicka-klinika-ziskala-z-britanie-sbirku-3000-lidskych-mozku-20160917.html). Údajně největší sbírku mozků psychiatrických pacientů na světě. Jistý britský lékař si tyto mozky zemřelých pacientů pořizoval a schraňoval přes čtyři desítky let a nakonec dosáhl takového počtu těchto exemplářů, že už je prý v Londýně neměli kam dát. A tak je Angličané nabídli zahraničním klinikám. A protože v Belgii naopak strádají kvůli etice téměř nemožností získat vzorky tkání zesnulých pacientů, ochotně po britských mozcích sáhli.

A budou se tak moci oddat bádání nad mozky ve druhé polovině minulého století zesnulých schizofreniků a lidí trpících depresí, nedotčenými dnešními léky. Budou se moci povrtat v mozcích, jaké už dnes nejsou k mání. Což je důvod k nadšení tamních vědátorů.

A je jenom trochu škoda, že si z celé britské sbírky čítající osm a půl tisíce exemplářů vybrali Belgičané právě ty doslova choré mozky. A že už žádné konzervované mozky nelze přivést zpět k životu.

Protože jak by jenom bylo krásné, kdyby se daly oživit mozky z druhé poloviny minulého století, nedotčené dnešní realitou! A kdyby je bylo možno přímo v Bruselu implantovat.

Do hlav tamních eurounijních politiků, na jejichž myšlenkové pochody je současná věda dosud krátká.

Zpět nahoru