Nový článek
Nový článek
Kategorie

Naděje umírá (poslední)

Naděje umírá (poslední)

Tak už prý u nás v Evropské unii bude dobře. Alespoň nám to tedy slibují bruselští páni poté, co na vnější hranice EU nastoupily jakési nové, zvláštní jednotky. Začala nás tak od čtvrtka chránit instituce zvaná Evropská hraniční a pobřežní stráž.

Což je pohrobek Frontexu, jenž se nám tak jaksi neosvědčil. Mám-li se vyjadřovat hodně kulantně.

Nová nás chránící instituce (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/416682-uz-to-bude-dobre-slibuje-brusel-hranice-eu-zacaly-chranit-zvlastni-jednotky.html) má mít dvakrát více příslušníků než zmíněný Frontex, má mít i vlastní vybavení a mandát i schopnost v krátkém čase zasáhnout, kde toho bude zapotřebí. Má provádět jakési zátěžové testy na vnější hranici a tím odhalit slabiny dříve, než případně udeří krize, a má prý nabízet i operační podporu sousedním, neeurounijním zemím, pokud tyto požádají o pomoc s ochranou hranic.

Má tak být našimi společnými eurosilami v počtu až 1.500 pohraničníků chráněna vnější hranice Evropské unie. Nová agentura má být silnější a lépe vybavená, aby na vnějších hranicích „Evropy“ skutečně plnila úkoly spojené s migrací a bezpečností. A pan předseda Evropské komise Juncker se pyšní tím, že tím bylo splněno to, co bylo slíbeno.

A teď už nám prosťáčkům nezbývá než doufat, že ona nová spásná instituce bude skutečně aspoň tak trochu chránit i hranice. A ne jenom migranty, kteří se k nám přes tyto dostávají.

Zpět nahoru