Nový článek
Nový článek
Kategorie

A bude dráž…

A bude dráž…

Už dávno je našincům na vlastní kůži známo, že se zdražuje voda z kohoutku. A stejně tak dlouho je známo i to, proč tomu tak je. Bylo nám to už dávno i vysvětleno.

Češi zkrátka už záhy poté, co došlo k prvnímu zdražení, začali vodou šetřit. Aby tolik neplatili. Jenže navzdory klesající spotřebě vody zůstaly náklady na výrobu a údržbu a budování rozvodů pitné vody v podstatě stejné, nebylo možné je s ohledem na menší odběry zmenšit. A když se tyto náklady rozpočítaly na odebraný litr, nemohlo se nezdražovat.

Načež opět klesla spotřeba, a tudíž musely opět vzrůst ceny. Kvůli těm zase klesla spotřeba a zase se zdražovalo… A tak pořád dokolečka.

Věděli jsme, že čím méně spotřebujeme, tím bude voda dražší. Ale nezbylo než se s tím smířit.

Ovšem dnes…

Dnes se dopracováváme k dalšímu zdražování vody. A tentokrát… z přesně opačného důvodu.

Chystá se, že se bude platit více nejenom proto, že odebíráme málo, nýbrž že si připlatí i ti, kdo naopak odebírají vody moc (http://zpravy.idnes.cz/cena-za-velke-odbery-vody-drasticky-stoupne-fzi-/domaci.aspx?c=A161013_212915_domaci_fka#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main).

Má to ve své podstatě rozumný důvod. Zkrátka nám dochází podzemní voda a je tak záhodno zamezit jejímu zbytečnému plýtvání. A pokud někdo spotřebovává vody více, než je zdrávo, dejme tomu proto, aby si napustil bazén, má platit jako mourovatý.

Mají se zavést vodoměry se dvěma sazbami. Chytrá zařízení s dálkovým odečtem vody, jež by umožnila odhalit plýtvání onou životodárnou tekutinou v domácnostech. Kdo by byl přistižen, že odebírá vody víc než obvykle, začal by automaticky platit vyšší tarif.

Což by se prý ale nemělo dotknout běžných spotřebitelů.

Už je prý připraveno výběrové řízení na instalaci takových dálkových odečtů vody na budovách škol v Hradci Králové, jenž má se suchem problémy, a jestli se to osvědčí, přijdou na řadu i další tamní městské budovy, hledá se i další město, kde by to vodohospodáři mohli odzkoušet. A když se to osvědčí… platili by u nás ti, kdo plýtvají vodou, nikoliv stokoruny, ale rovnou tisíce navíc. Aby byli k šetření vodou dotlačeni.

Vypadá to jako chvályhodný záměr, jemuž se vlastně nedá nic vytknout. Protože voda je nezbytná k životu a ubývá-li jí, pak ať to plýtvající lidé pocítí na nejbolestivějším místě, tedy v peněžence.

Jenže on to až tak úplně dokonalý plán není. Má i své jenom tak jaksi okrajově zmíněné mouchy.

Protože jakkoliv se dražší odběr vody nemá dotknout běžných spotřebitelů… dotkne se jich. Protože…

Ony vyspělejší vodoměry jsou asi dvakrát dražší než ty standardní. A jestli nás přinutí je v rámci boje proti plýtvání vodou nainstalovat, připlatí si kvůli nim i zcela nevinní lidé. Platit budou nejen ti, kdo si užívají vody nad míru, ale i ti největší šetřílci, kteří škudlí každou kapičku.

A tak si začněte šetřit do prasátka. Protože si zase připlatíte. I kdybyste pevně utáhli kohoutky a začali si pro vodu chodit s kyblíčkem k řece.

Zpět nahoru