Nový článek
Nový článek
Kategorie

Dejte nám dotaci, nebo…

Dejte nám dotaci, nebo…

Jak jenom se to u nás a potažmo i v celé slavné Evropské unii stalo běžným! Tak běžným, že na tom vlastně nikomu už nepřipadá nic nenormální. A je vlastně s podivem, že mne tentokrát napadlo to zmínit.

Protože i já už jsem v tomto ohledu otupěl, i pro mne už je to tak zoufale běžné, že už nad tím ani nepřemýšlím. Nad tím, že jsou oblasti, které tak jaksi bez dotací nedají ani ránu.

Tentokrát jsem se však u jednoho z podobných případů pozastavil. A sice u sdělení Plzeňské teplárenské (http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzen-bez-dotaci-na-energii-z-biomasy-by-se-muselo-zdrazit-teplo). Jež má problém.

Energetický regulační úřad jí prý totiž nepřiklepnul na rozdíl od dřívějška dotace na výrobu energie z biomasy ve výši nějakých 350 milionů korun ročně. Nemá je dostat, ačkoliv je prý jiní, třeba Španělé, Italové a Poláci, dostávají.

A to je prý jednoznačně špatné. Protože v oné plzeňské firmě vyrábějí sedmatřicet procent elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, a kdyby na to dotace nedostali, muselo by výrazně podražit jejich teplo a sekli by s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Protože je biomasa třikrát dražší než hnědé uhlí.

V posledních letech tam spalují 250.000 tun odpadu z těžby v lesích, štěpku jim dodává patnáct firem se stovkami zaměstnanců, a jestli prý toto palivo nebude dotované, všichni tito lidé skončí na dlažbě. A současně zřejmě půjde firma do arbitráže se státem. Protože je podpora obnovitelných zdrojů garantována zákonem.

A tato firma v tom není ani zdaleka sama. Takových u nás je! Rostlinná i živočišná výroba, nejeden obor průmyslu, kultura, věda, vzdělávání, charita či spíše „charita“, doprava,… Ti všichni do omrzení opakují to jediné. Dejte dotace!

Dotace pro ně zkrátka být musí. Protože jinak… Jinak budou moc drazí. A naši lidé pak nebudou jejich služeb využívat nebo budou strádat kvůli daleko vyšším cenám.

Přesněji domněle daleko vyšším cenám.

Protože ač už si to ani neuvědomujeme, dotace přece pocházejí z peněz lidí. Těch, „v jejichž zájmu“ jsou dotace nezbytné. Protože jinak by pro lidi bylo „draho“… Úplně stejně draho jako je ve skutečnosti i dnes! Kdy to však díky dotacím oko nevidí a srdce tudíž neželí…

Zpět nahoru