Nový článek
Nový článek
Kategorie

Chudáci (nejen) pašeráci drog!

Jsou lidé, kteří dokáží akorát tak paběrkovat. Takoví, jako jsem já nebo třeba pár set milionů Evropanů a několik miliard lidí na naší planetě. A pak jsou i ti, kdo si opravdu umí vydělat slušné peníze.

Chudáci (nejen) pašeráci drog!

Mezi ty poslední prý patří mimo jiné i pašeráci migrantů (https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/paseraci-nabizeji-uprchlikum-cesty-do-evropy-all-inclusive-l/r~b22aeba6a29711e6bea5002590604f2e/). Kteří prý, zorganizují-li si práci, dokážou vydělat opravdu dost. Jen za loňský rok si prý přišli na celých pět až šest miliard eur (135 až 162 miliard korun), o jakých se poctivě pracujícím lidem nemůže ani zdát.

Takoví pašeráci lidí prý mají o zakázky postaráno, poptávka po jejich službách neklesá, ba právě naopak, a ti, kdo jsou schopni nabídnout nejednou kompletní servis od dopravy až po falešné doklady si prý nemohou rozhodně stěžovat. Stačí nějaká ta reklama na internetu nebo doporučení od (u)spokojených zákazníků a rázem mají skoro stejné peníze jako třeba pašeráci drog. Stačí tu a tam nějaká ta inovace a vše běží jako na drátkách.

A aby se kšefty hýbaly, dochází prý ke „globalizaci“; velké gangy pohlcují malou konkurenci, rostou a rozšiřují nabídku a v průměru si tak mohou bez zaváhání říci o pět až šest tisíc eur za klienta, momentálně hlavně afrického.

Jako každý jiný byznys má i toto svá úskalí. I zde se občas nezadaří a přepravovaný „náklad“ zkrátka přijde k úhoně, zejména během cesty přes moře. Jenže risk je zisk. Pro pašeráky, pochopitelně. Pro ty, kterým dnes vesměs stačí obyčejné nafukovací čluny, jichž se najde vždy dost a dost. Stejně jako migrantů, jichž prý čekají poblíž eurounijních hranic celé miliony.

A jak známo, zatímco se pašerákům migrantů daří, evropské státy víceméně selhávají na všech frontách. Na rozdíl od boje proti pašerákům drog, jimž jejich kontraband zabavují a likvidují, čímž je připravují aspoň o část s pašováním migrantů srovnatelných příjmů, s „novým pašem“ si rady nevědí. Totiž věděly by, ale „to se přece ve slušné společnosti nedělá“.

A tak je mi líto… pašeráků drog. Protože proti těm se u nás bojuje. Aby nás nelikvidovali tím, co člověku udělá alespoň krátce dobře, než ho to dožene do záhuby. Zatímco s těmi, kdo pašují něco, co nám na rozdíl od drog nedělá dobře už od samého začátku, se víceméně kolaboruje.

Ač nás to zničí stejně spolehlivě jako třeba heroin.

Zpět nahoru