Nový článek
Nový článek
Kategorie

(Ne)Řešení problému

Máme v naší společnosti dost a dost problémů. Mimo jiné třeba i s lidmi propadlými závislostem. Tedy dejme tomu s alkoholiky a gamblery.

(Ne)Řešení problému

A máme v naší společnosti také politiky, které občas popadne záchvat dobrodušnosti a rozhodnou se, že by se mělo začít takovým nebožákům pořádně pomáhat.

A tak jsme nyní mohli uslyšet třeba slova lidoveckého místopředsedy Sněmovny Bartoška (https://www.novinky.cz/domaci/422231-dejme-na-lecbu-alkoholiku-a-gambleru-o-stovky-milionu-vic-navrhuje-bartosek.html). Který se nechal slyšet, že bychom měli dávat jedno procento ze spotřební daně z alkoholu, tabáku a hazardu na prevenci a léčbu závislých. Šlo by o stovky milionů korun navrch, k asi 170 milionům, jež na stejné účely vynaložíme letos. A uznejte sami – oč lépe by se se závislostmi bojovalo, kdyby na to najednou padlo o 480 milionů víc!

Poté, co zmíněný návrh vyslechl národní protidrogový koordinátor Vobořil, tento zaplesal. Prý by to bylo skvělé. Protože od roku 2002 dává náš stát na tyto účely míň a míň a už jsme na tom údajně hůř než Chorvatsko.

A s tím je třeba něco dělat. Protože má 1.100.000 našinců zaděláno na alkoholismus, dva a půl milionu našinců denně kouří a 88.000 propadlo hazardním hrám. A bylo by super, kdyby se na jejich léčbu dalo o něco víc peněz. O jedno procento z toho, co se z jejich neřestí vybere na daních.

Skvělé řešení, že? Řešení, jež prý má šanci projít.

Na rozdíl od skutečně fungujícího a dokonalého řešení, jež ale šanci na schválení ze strany našich politiků nemělo, nemá a zřejmě nikdy mít nebude. Tedy na rozdíl od skutečného boje.

Protože ochránit naše lidi od těchto zel by šlo skutečně efektivně,… kdyby se tato vymýtila. Jenže…

Jenže to by potom přišel stát o ty krásné penízky, které mu nesmrdí. Z nichž by podle pana Bartoška mohl v budoucnu možná utrousit jedno jediné procento na pozdní honění bycha jménem závislosti.

Zpět nahoru