Nový článek
Nový článek
Kategorie

Kdyby se to stalo v Česku…

Nechci rozhodně nikoho znevažovat, nechci v žádném případě pošpinit památku těch, kdo utrpěli třeba i tu nejvyšší možnou újmu při předvánoční tragédii v Berlíně. Jenom mě tak napadlo zamyslet se nad tím, co by, kdyby…

Kdyby se to stalo v Česku…

Kdyby se totéž odehrálo u nás, v zemi české. Které se podobné situace doposud vyhýbaly, ale jak se říká, „dočkej času jako husa klasu“. Čehož variantou bylo za nedostatkových komunistických dob „dočkej času jako vegetarián čočky“.

Představuji si to asi takto:

Dejme tomu v Českých Budějovicích probíhal právě na Náměstí Přemysla Otakara II. předvánoční trh. Lidé tam bloumali mezi stánky, někteří popíjeli punč, někteří stáli frontu na něco jiného, někteří lelkovali a někteří se třeba šli klouzat. Tedy bruslit.

Mezitím vcelku nedaleko, dejme tomu ve Volfovce, někdo ukradl tam nedbalým řidičem odstavený nákladní vůz, jeho řidiče skolil tím, že mu doložil, kolik bere takový nepřizpůsobivý spoluobčan na sociálních dávkách, v důsledku čehož dostal zmíněný řidič infarkt. Zloděj vůz nastartoval a rozjel se směrem k výše uvedenému náměstí s nekalým úmyslem použít odcizené vozidlo jako zbraň.

Sice málem nedojel, protože zvolil trasu přes sídliště Šumava (pro dříve narozené Vítězný únor) a pak po Branišovské ulici a tudíž málem ulámal kola a sešrotoval podvozek na před teprve pár lety zgruntu opravené silnici s novým povrchem připomínající dnes již opět tankodrom, ovšem nakonec přece jenom dorazil do vytčeného cíle a navíc cestou vedle sebe na místě spolujezdce oním nadskakováním ve výmolech definitivně utloukl původního šoféra.

Na největším ze zdejších náměstí najel do přítomných slavících našinců, několik jich svým zrůdným činem sprovodil ze světa a jiným způsobil nejednou i vážná zranění, a potom opět zmizel ze scény.

Vůz s mrtvým řidičem byl následně identifikován díky všímavosti spoluobčanů, kteří ho nahlásili prostřednictvím webového formuláře sloužícího k nahlašování prohřešků proti elektronické evidenci tržeb.

Policie nejprve vydala předběžnou informaci o tom, že se jednalo o teroristický akt zosnovaný nějakým abstinentem proti na náměstí slavícím popíječům punče. Tato informace však byla později dementována s tím, že by podle množství promilí v krvi podezřívaného Dezidera X. nemohlo jít o promyšlený čin, jakým teroristické akty bývají.

Účastníci masakru byli policií hned zkraje vyzváni, aby nemařili vyšetřování a všechny pořízené záznamy dali policii k dispozici. Načež se – po jejich důkladné analýze – rozjelo pátrání.

Jak komando Policie ČR ve spolupráci s Městskou policií nakonec pyšně oznámilo, bylo odhaleno hned několik provinilců. V řadách účastníků oslav. Těch kteří byli vzápětí také zadrženi a potrestáni, nejčastěji proto, že se ono zlo stalo za tmy a zadržené osoby neměly na oděvu reflexní prvky, čímž dost možná přispěly k ještě většímu rozsahu masakru, než by tento jinak byl.

Jeden z takto zadržených byl však nakonec propuštěn, neboť svou vinu od počátku popíral a jak se ukázalo, nejednalo se o viníka, nýbrž pouze o oběť, jež měla nekvalitní reflexní prvky od Vietnamců, které ve tmě nebylo vidět.

Následující den vystoupil ministr vnitra Chovanec v médiích s oznámením, že bezpečnostní složky státu pracují spolehlivě, nejsou známy žádné signály svědčící o další hrozbě a lidé tak mají zůstat hlavně v klidu a dobře zamčení doma. Protože se sice jednalo o teroristický útok, ale nebylo to nic vážného. Protože pachatel při průjezdu obcí i samotným náměstím dodržoval povolenou rychlost, stav vozidla byl dobrý a alkohol v dechu dosud neodhaleného skutečného pachatele nebyl prokázán. A vůz nedobrovolně zastavil pouze proto, že se mu do cesty zlovolně připletla Samsonova kašna.

Pachatel se tak dosud pohyboval na svobodě, jsa nebezpečný a zřejmě ozbrojený, ale lidé neměli panikařit a měli volat na tísňovou linku, pokud zpozorují pochybnou existenci; aby se jí policisté včas stihli uklidit z cesty.

 

Již druhý den dorazil na místo činu i premiér Sobotka. Pohovořil si tam s policisty, položil na místo neštěstí pugét se stuhou nesoucí nápis „volte ČSSD“, podepsal se do kondolenční knihy a večer se spolu s exministrem Dienstbierem a prezidentem Zemanem zúčastnil smuteční mše v komunitním centru na Máji, kde pro samé Zemanovy bonmoty nebylo slyšet ani minutu ticha.

A minutu ticha držela i policie; a to ve chvíli, kdy se jí zatajil dech nad tím, jak prezident vlivem menší virózy a špatného palce u nohy při klopýtnutí málem upadl a vyklopil obsah svého žaludku, tvořený šedesáti procenty slivovice a čtyřiceti procenty becherovky.

 

Jen o málo později byl odhalen pachatel pravý. Prý jím byl jistý gastarbeiter, který odfláknul práci při osazování dopravních značek, v důsledku čehož si dosud neznámý řidič snad ani neuvědomil, že cestičky mezi stánky nejsou silnicí a jet se tudy nemá.

A tak toho chudáka cestáře, na kterého vypsali odměnu ve výši čestného uznání radnice a možné nominace na cenu Michala Velíška, nalezli až daleko na jihu, v českobudějovické Restauraci u města Krumlova. Kde ho skolil vrchní točeným pivem.

Což je vše, co lze k této kauze aktuálně říci. Kromě vyjádření politiků, že se naši lidé nemají čeho obávat a mají slavit a slavit. Protože místo oné tragédie, Náměstí Přemysla Otakara II., je hlídáno policisty s dlouhými zbraněmi. A kdo tam nebude dostatečně slavit, bude podezřelý z nepřátelství vůči Ježíškovi a může být v souladu se zpřísněnými bezpečnostními opatřeními zastřelen.

Tanky tam však zatím nasazeny nebudou. Raději. Protože si jistě dokážete představit, jak by to dopadlo, kdyby mezi slavící vjel takový T-72 s nefunkčními brzdami nebo dřevěný Pandur…

Zpět nahoru