Nový článek
Nový článek
Kategorie

Netýká se nás to, ale vlastně týká

Nás Čechů se to netýká. Aspoň prozatím. Protože neplatíme eury a není známo, zda je kdy u nás zavedeme.

Netýká se nás to, ale vlastně týká

A proto nás může vlastně ponechat chladnými názor šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, jenž nedávno v dopise italským poslancům pohrozil, že stát, který se rozhodne euro opustit, tak může učinit vlastně teprve tehdy, až jeho centrální banka napřed splatí všechny své závazky vůči ECB (http://www.euro.cz/politika/strazce-eura-draghi-kdo-chce-z-eurozony-musi-napred-splatit-vsechny-dluhy-1326661#utm_source=euro&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=eurorss).

Dal tudíž najevo, že opustit euro sice lze, ovšem nebude to jenom tak. Že stát, který se vzdá společné měny, na to doplatí. Velkými finančními postihy.

Reagoval tak na to, že prý skoro polovina Italů už euro nechce a ráda by se ho zbavila, a třeba ani ve Francii na tom nejsou o mnoho lépe. Ať si zkrátka jdou, chtějí-li, ale ať předtím okamžitě splatí své dluhy, i kdyby to pro ně mělo být doslova smrtící.

Šéf ECB prostě země eurozóny před případnou touhou odejít varoval. A jakkoliv toto varování nebylo určeno nám, Čechům, neměli bychom ho nechat bez povšimnutí.

Protože se toto varování svým způsobem dotýká i nás. A to bytostně, více než naléhavě. Protože my o odchodu z eurozóny uvažovat nemůžeme, ale…

Naši politici by měli vědět, že se státní dluh, který po dlouhou dobu vytvářejí a jenž dosáhl v přepočtu na každého obyvatele pořádnou hromadu peněz, bude muset jednou splatit. A dokud ho nesplatíme, budeme otroky věřitelů. Kteří si nebudou moci jen tak jít po svých, nebudou si moci dělat, co by se jim hodilo.

Úplně jako třeba ta zmiňovaná Itálie. A nejen ta.

Zpět nahoru