Nový článek
Nový článek
Kategorie

Ještě že máme Evropskou unii

Evropská unie to s námi myslí dobře. Tedy aspoň si to o sobě sama myslí. A protože jsou ve světě, který nás obklopuje, i věci, jež nás ohrožují nebo aspoň potenciálně mohou ohrožovat, bojuje proti nim. Tedy alespoň tehdy, když se to nedotkne vedoucích eurounijních politiků samotných.

Ještě že máme Evropskou unii

V současnosti nám tak kupříkladu v Evropské unii zakázali používat amalgámové plomby (http://moneymag.cz/aktuality/7837-jak-dopadne-novy-zakaz-eu-amalgamove-plomby-nic-nenahradi). Protože je v těchto obsažena jedovatá rtuť. A ačkoliv tyto plomby ošetřené lidi nikterak neohrožují, jsou prý nebezpečné pro životní prostředí. Jenom u zubařů se prý totiž kvůli jejich používání uvolňuje ročně osmnáct tun emisí rtuti do ovzduší a šestnáct tun do vody.

A s tím je prý záhodno skoncovat. A tudíž mají zubaři v Evropské unii podle poslanců Evropského parlamentu do roku 2030 přestat tyto plomby používat.

Má se tak skoncovat s jedinými plombami, jež jsou třeba v České republice hrazeny ze zdravotního pojištění. Protože jsou tak jaksi nejlevnější ze všech alternativ. Jakýkoliv jiný materiál, který amalgám nahrazuje, je dražší a současně méně kvalitní, ať už jde o bílé plomby nebo třeba zlato. A ty už žádná zdravotní pojišťovna nezaplatí, kvůli těm musí člověk zalovit ve vlastní kapse. A to citelně.

Jenže co je poslancům Evropského parlamentu do toho, že? Co je pro ně třeba zveřejněná informace, že jsou zubní ordinace v České republice už více než deset let povinně vybaveny odlučovači amalgámu, jak praví Česká stomatologická komora, a že tedy prosazení zákazu amalgámu není ničím jiným než výsledkem masivních kampaní ekologických aktivit a lobbingu výrobců a prodejců alternativních materiálů a nikoliv upřímnou snahou ochránit naše životní prostředí?

A až se amalgám definitivně zakáže, budou lidé platit a platit, protože adekvátní náhrada za něj, jak již zaznělo, neexistuje. A o tom, čím bude nahrazen, mají rozhodnout sami poslanci, kteří o tom ale ještě nezačali ani jednat. Protože oni na to se svými platy na rozdíl od plebsu mají.

Chudší z našich spoluobčanů ať si dražší plomby zaplatí, třeba i za cenu toho, že pak nebudou mít spravenými zuby už co kousat.

Nebo ať zvolí variantu nejlacinější, tedy ať si nechají zuby jednoduše vytrhat. Což je asi ten nejvhodnější způsob řešení. Protože se u nás navíc i tak už delší čas zubařů nedostává a aspoň tak odpadnou fronty v čekárnách ordinací.

Zpět nahoru