Nový článek
Nový článek
Kategorie

Za vláčky bezpečnější

Stál jsem dnes dopoledne na opuštěné vlakové zastávce a snil. Snil o možná i dost nedaleké budoucnosti, jež možná přinese dost převratnou novinu. Novinu, již mi prozradili na internetu.

Za vláčky bezpečnější

Přímo jsem to v duchu viděl. Jak přicházím po práci na zahrádce či sečení trávníku na tuto ztracenou zastávečku, kde vesměs nebývá ani živáčka a na níž z mně neznámo jakých pohnutek vybudovali až v posledních pár letech zcela nový perón s novou boudou, pro nikoho svítícími lampami a hlásícím nádražním rozhlasem, a…

Vcházím do zbrusu nové budovy, v níž se zcela znuděně povaluje úřední osoba. Která si ode mne vyžádá občanský průkaz nebo pas, zkontroluje jeho platnost a to, zda jsem na fotografii opravdu já, a následně toto zanese do počítačové databáze a dá mi svolení pokračovat pár metrů vedle, k detekčnímu rámu a rentgenu, kde ozbrojení strážci prověří, zda si do vlaku neberu něco nepatřičného. Rentgenují má jablka či zeleninu, jež jsem sklidil a odvážím domů, zabavují mi láhev s vodou, protože – jak z letišť známo – i kapaliny mohou představovat nebezpečí, prohlížejí podrážky mých bot a pak mne nechávají jít dál, aby mohli stejně prověřit i gumovky jakéhosi rybáře s podezřele silnými podrážkami a sebrat tomuto člověku ostré háčky, protože jeden nikdy neví…

A pak procházím na perón, kde mohu čekat, až přijede lokálka, jíž se přemístím domů. Z bezpečí zastávky obehnané ostnatým elektřinou nabitým plotem a strážnými hlídanou zdí.

 

Ne, lodičkové moji drazí, nezbláznil jsem se.

Jestli se tu někdo zbláznil, nejsem to já, ale „evropští unionisté“, jmenovitě řídicí výbor Společenství evropských železnic (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/440286-v-unii-zvazuji-povinne-registrace-cestujicich-ve-vlacich.html). Protože to oni zvažují… povinné registrace cestujících ve vlacích. „V zájmu bezpečnosti“.

Nizozemsko a Velká Británie jsou prý jednoznačně pro a ani České dráhy se prý tomuto nevzpouzejí, jakkoliv podle slov svého mluvčího mají z podobného počínání obavy. Aby se na ně cestující jednoduše nevyprdli.

A jak znám Evropskou unii, je to nápad dost praštěný na to, aby ho nakonec schválili. A už se těším. Až v zájmu větší bezpečnosti vybudují i ze zastávek typu Žlábek učiněné pevnosti, chránící našince před teroristy ve vlaku. Třeba i tím, že zřídí registr všech lidí cestujících tam vlakem.

 

Prosím, položte to telefonní sluchátko! Nikam nevolejte! Neobtěžujte psychiatry! Já jsem se vážně nezbláznil! Já ne!

 

Zpět nahoru