Nový článek
Nový článek
Kategorie

To není až tak zlé

Český ministr zemědělství Marian Jurečka se při nedávné návštěvě Znojemska choval tak, jak se na správného politika sluší.

To není až tak zlé

O suchem strádajících okresech, tedy hlavně těch jihomoravských a středočeských, diskutoval v sobotu ve Višňovém na Znojemsku, jemuž se prý vyhnuly skoro všechny bouřky a zažívají tam tudíž jedno z nejhorších such za posledních třicet let, kvůli němuž již ozimou pšenici a ječmen ani případný déšť nezachrání, jak už jsou tyto plodiny postižené. A s politováním konstatoval, že u nás panuje hrozné sucho, jež silně postihlo jedenáct okresů, a místy tak poklesnou výnosy v rostlinné výrobě i více než o polovinu obvyklé míry.

Jeden ze zemědělců, očekávající prachbídnou úrodu, si při rozhovoru s panem ministrem přál nějaké systémové řešení, jímž by stát zemědělcům nahrazoval podobné škody, a podle slov pana Jurečky by měl třeba vytoužený fond těžko pojistitelných rizik, o němž se už dlouho mluví a po němž prý zemědělci baží, být připraven během dvou následujících let.

 

Ministr tedy přijel, vyslechl hořekování, slíbil pomoc, jež by snad měla přijít hodně dlouho po jeho pravděpodobném konci ve funkci, a odjel. Jak se na politika sluší.

A zemědělci?

Vlastně nevím, proč právě jejich hořekování média (https://www.novinky.cz/ekonomika/441732-suchem-je-v-cesku-silne-postizeno-jedenact-okresu-varuje-jurecka.html) tak prezentovala. Když byli kvůli letošním suchům sice citelně postiženi, jenže… jen v jedenácti okresech.

Zatímco počínáním našich politiků, pana Jurečku coby ministra pochopitelně nevyjímaje, pro něž vesměs platí příslovečné, že kam šlápnou, tam sto let ani tráva neroste, i jejich nevěrohodnými sliby, že jednou v budoucnu možná bude líp, strádá celá země. Všechny okresy bez výjimky, ne jen jedenáct z nich. A žádný fond, v němž by se proti tomu dalo pojistit, se nám ani neslibuje.

Zpět nahoru