Nový článek
Nový článek
Kategorie

Hledání pokladu

Jako děti vyráží na cestu za pokladem na jejímž konci čekají sladkosti, tak můžeme narazit na dospělé, kteří doufají, že narazí na svůj opravdový poklad.

Říká se jim lovci pokladů a prochází s detektorem kovů po loukách nebo historicky ověřených lokalitách, kde se dá nález pokladu očekávat. V Česku je zhruba kolem pětadvaceti tisíc těchto lovců nebo hledačů pokladů.

Nenechte se mýlit, že je to pouhá procházka. Lidé, kteří berou hledání pokladů vážně se zároveň musí zajímat o historii a před samotným hledáním prostudovat materiály v knihovnách, sehnat svědectví a prostudovat spoustu odkazů než se vydají do terénu. Ani pak, ale není výsledek zaručen. Detektor kovu totiž opravdu reaguje na kov, ale bohužel jakýkoli, takže nález může být i kovový vršek od sklenice.

Vzpomeňme nejznámějšího hledače pokladů Josefa Mužíka a slavný štěchovický poklad. Tento hledač pokladů shromáždil obrovské množství dokumentů, svědectví a fotografií. Stálo ho to devatenáct let práce a spoustu financí. Jak v roce 2008 sám uvedl investoval do hledání pokladu čtrnáct a půl milionu korun. Bohužel štěchovický poklad zůstal skryt.

V každém při hledání pokladu musí zůstat trocha dětské zvědavosti při hledání nepoznaného a hlavně mnoho trpělivosti při nezdaru.

Zpět nahoru