Nový článek
Nový článek
Kategorie

Blíží se škola…

Pomalu se začíná blížit nový školní rok a je tudíž nasnadě, že opět „ožívají“ i politici, mající s ním co do činění. A protože zejména v uplynulém školním roce nadělalo hodně velkou „paseku“ exministryní Valachovou zpitvořené inkluzivní vzdělávání, tedy nová pravidla pro zařazování různorodě handicapovaných dětí do škol, snaží se nyní ministerští páni a jiní „odborníci“ na tuto problematiku vylepšit svou image.

Blíží se škola…

Nebo aspoň zachránit to, co se zachránit dá.

Jak jenom to v jejich podání vyznívá v článku http://www.denik.cz/z_domova/inkluze-po-roce-mene-administrativy-vice-penez-20170813.html krásně! Člověk nemůže nenabýt přesvědčení, že udělali či se chystají udělat to nejlepší z nejlepšího.

Čemuž ale při důkladném přečtení a zamyšlení se nad tímto uvěří jen ti, kdo by… byli sami zralí na „inkluzi“ z důvodu mentálních.

Protože jenom si to přečtěte.

Legislativní rada vlády prý dnes rozhodne o vyhlášce, která v některých bodech upravuje společné vzdělávání dětí. Tedy – v půlce srpna budou rozhodovat o tom, co má již od září fungovat, na co by měly být školy s prvním zazvoněním připraveny. Ovšem jak budou připraveny, mají-li učitelé nyní zrovna dovolené a přijdou k tomu tak „jako slepej k houslím“?

Má být uleveno zaměstnancům poradenských zařízení, rozhodujícím o tom, na co má to které postižené dítě ze zákona nárok. V uplynulém roce byli zavaleni prací, protože se tak jaksi ukázalo, že zájem ze strany rodičů byl příliš velký a oni tudíž nestíhali. Tito pracovníci mají mít nyní po dobu jednoho roku o měsíc více času na vypracování zpráv a doporučení pro rodiče a školu, aby se jim ulevilo, protože „nejsou lidi“. Což ale znamená, že se učitelé, ona „politiky preferovaná“ profese, budou s postiženými dětmi o měsíc déle mordovat sami, bez pomoci a také peněz na slibované pomůcky, asistenty a kdo ví co ještě. Učitelé to snesou. Vždyť jde jen o měsíc…

Poradenská zařízení také budou moci poslat zprávu o vyšetření rodičům písemně, aby se tito nemuseli obtěžovat cestou pro tuto do poradny. Doporučení k péči o potomka s handicapem si pak převezmou přímo ve škole. Oni to učitelé udělají za ně, vždyť to není problém…

Ředitelé mají být rovněž svobodnější. Mají mít totiž právo rozhodnout, zda budou ve skupině, kde se uplatňují intervenční pedagogická opatření, i nadále jen čtyři děti. Mají mít pravomoc zvýšit jejich počet až na šest. Ovšem… taková skupina dostane i nadále týchž 25.000 korun. Ředitel tak má právo ztížit svým učitelům práci za stejné peníze. To aby nevypadali špatně ti, kdo o inkluzi rozhodují, kdo říkali, jak bude vše skvělé. Než zjistili, že na to nemají. Nejen peníze. A ředitel ať si to vyžere.

Má být i více asistentů, na něž mají nárok všechny děti, které v tomto duchu dostanou doporučení odborného zařízení. Skvělé, ale… pánové zapomínají zmínit to, čím se jinak rádi chvástají. Jak je nízká nezaměstnanost a kde všude dokonce „nejsou lidi“. A tudíž i to, že asistenti často nejsou. Protože na tuto práci nelze vzít jen tak někoho. A ty peníze za to… kdo soudný by to dělal, když dostane i u kasy v supermarketu víc?To ať si zase vyžerou ředitelé, mající zodpovědnost za personální záležitosti.

Ovšem prý bude dobře. Protože na to ministr školství žádá na příští rok 2,5 miliardy korun navíc, příští rok by to tak mělo stát stát celkem 3,3 miliardy. Ministr financí se sice zatím zdráhá ty peníze navíc dát, ale…

… to je vlastně jedno. Protože na podzim budou volby a pak tito stejně nejspíše ve funkcích už nebudou. A ať se stará někdo jiný… Co je zákonodárcům z ČSSD, KDU-ČSL a ANO, kteří pro tuto inkluzi dříve hlasovali, do toho, že?

Zpět nahoru