Nový článek
Nový článek
Kategorie

Nová rumová aféra

Kdysi jsme si v českých hospodách nejednou připíjeli na zdraví rumem. Tuzemským, pochopitelně, protože na nějaký ten importovaný jsme si většinou mohli nechat leda tak zajít chuť.

Nová rumová aféra

Pak se doby změnily a rumem tuzemským jsme si připíjet přestali. Protože Brusel rozhodl, že se nevyrábí z cukrové třtiny a tudíž není rumem. A tak jsme si namísto něj začali připíjet nějakým tím náhradním tuzemákem.

A dnes? Dnes to vypadá, že už si co nevidět dost možná ani tuzemákem nepřipijeme (https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-tuzemaku-nasli-vedci-rakovinotvorne-latky-v-bruselu-se-bud/r~49bba06a9deb11e7a9d00025900fea04/). Protože se po těch letech, co tuzemák existuje, kdesi v Evropské unii, přesněji v Evropském úřadu pro bezpečnost potravin, přišlo na to, že prý tento obsahuje karcinogenní látky. Tedy látky, jež by mohly vyvolávat rakovinu.

Hrozí nám tak prý, že Evropská komise na základě tohoto výzkumu může jeho rakovinotvornou přísadu zcela zakázat a výrobci „rumu“ budou muset hledat nějakou náhradu.

Český ministr zemědělství Jurečka by prý chtěl s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, chtěl by vědět, jestli je ono malé množství potenciálně nebezpečné látky v tuzemáku opravdu takový problém, vzhledem k běžně konzumovanému množství tohoto nápoje. A pokud by to problém byl, bude prý Česko žádat výjimku, protože jde o tradiční alkohol, který se používá i na pečení.

A tak se momentálně neví. Zda budou Češi i nadále pít vlastní „rum“, tedy tuzemák, nebo bude tato náhražka rumu tuzemského vystřídána nějakou náhražkou náhražky.

Ať tak či onak, jedno je ale jisté. A sice že by si Evropská unie možná měla dát při svém rozhodování pozor.

Protože kdyby dotlačila Čechy až k abstinenci, kdyby zakázala vše, co se tu pije, mohli by tito vystřízlivět. A začít myslet. A nakopnout (nejen) bruselské pány do jejich zadních partií.

Protože s myslícími lidmi jsou – jak se už dávno ví – problémy. Ti jen tak něco nezbaští. Takovým se těžko vládne.

Zpět nahoru