Nový článek
Nový článek
Kategorie

Metalový (ne)festival sází na slušnost!!!

Udělat festival zadarmo? Udělat festival bez sponzorů? Udělat festival bez podpory obce? Nemožné? Myslíte?Holky našly řešení!!!! Studentky libereckého fashion designu vydávající FB ezin Brutal girl -přinesou do Slezska opravdovou metalovou mikulášskou nadílku : Forrest Jump - Helpness - Sounder - Demage nebo polští Ulcer Uternus, Planet Hell, Proch rozduní 9.12.2017 sál ve Štěpánkovicích.

Metalový (ne)festival sází na slušnost!!!

Česko je festivalová velmoc. Je až s podivem, že na tento fakt nesázejí různé "agentury" podporujíci cestovní ruch. Víme kolik zahraničních hostů navštíví "matičku stověžatou", ale nevíme kolik turistů dorazí do různých "horních dolních" v rámci festivalové turistiky. O těch největších jako jsou Masters of Rock, Brutal Assault, Rock for People, dokonce informují i mainstreamová média. Ale existuje i spousta malých které zoufale bojují o místo na slunci....

Adéla jezdila od svých třinácti let po velkých i malých festivalech, metalová kultura ji uchvátila natolik, že se rozhodla vydávat svůj FB magazín Brutal girl.

  Holčičí naivita, a ta správná drzost, ji vynesla mezi známé figurky metalového podsvětí, dnes je pravidelně zvána na různé akce u nás i v zahraničí. Právě tam se zrodil sen - udělat vlastní fesťák. Jako správná holka- jako každá holka- vymyslela plán.... který se jako každý plán začal hroutit!!!

Adéla : "Začnu jinak. Nejdřív musím vysvětlit, co pro mě metal znamená. Metal je především nádherná komunita, která mi dává energii,ta mi dodává sílu a ta síla mě chrání - metalisti jsou prostě kmen- obrovský kmen který prorůstá napříč společností. Celosvětová komunita, která vás bere takovou jaká jste. Zpočátku jsem schytala pár, kopanců a šťouchanců, několik urážek, ale dneska vím, že to byl jen "přijímací rituál". Z bárbínky poslouchájící Asking Alexandria a podobné mainstreamem znetvořené kapely, jsem rychle vyrostla, nebo spíš zabředla ještě hlouběji do temných hlubin metalu, a čím víc se do toho noříte, tím jste šťastnější a připoutanější k této kultuře, k tomu kmeni, takže se logicky rozhodnete, začít to tomu kmeni vracet. No a tak vznikl nápad na festival"

Jak prosté. šestnactiletá holka se prostě rozhodne udělat fesťák. A co kapely? Zvuk, scéna, rozpočet? 

"Vlastně, za to můžou otec, a pan starosta Štěpánkovic. Když byl pan starosta na besedě u nás na základce, tak se nás zeptal koho bychom chtěli na obecních slavnostech. Po zralé úvaze, ve které jsem vyloučila metalové kapely, jsem řekla Horkýže Slíže- on mě odrazil s tím , že by na to nikdo nepřišel. A pozval absolutní sračky. HS poté dvakrát po sobě vyprodali dolnobenešovský kulturák, hihi. Otec, když se podíval na rozpočet obce na tu akci, řekl že by za ty prachy udělal třídenní festival. Tak nějak to začlo...."

Řekla jsi to panu starostovi?

"Vůbec. Dostali jsme od pana Stoška práva na 15ti letý festival FURTKA- už neměl sílu, ani chuť něco organizovat, táta ho s ním kdysi pořádal. Při té příležitosti prohodil se starostou pár slov o vyjimce z nočního klidu. Přišel domů vytočený, že jedinou jeho starostí bylo. Čí bude zisk. Takže proč mluvit s někým, který nechápe že 99% podobných akcí považuje za úspěch, když prodělají v řádu jednotek tisíců..."

Takže počítáte s prodělkem?

"Počítáme, že nebudeme výjimka" směje se Adéla

"Naším cílem není zisk, kdyby byl nedělali bychom to nikdy ve Štěpánkovicích, které jsou podle mě dobrým místem na spokojený důchod, přitom vždycky byly místem skvělé zábavy - dokonce i vyhlášená diskotéka s nádherným sálem, kde se bude akce konat ukončila činnost. Při naplňování rozpočtu akce - který bude třetinový vzhledem k výdajům obce na jedinné vystoupení dozajista skvělých umělců, kteří se občas mihnou v TV- jsem pochopil, že ani sponzoři se do podobných projektů nehrnou." dodává Jiří otec Adély.

Takže přivezete sedm kapel, z toho tři zahraniční, za třetinu ceny jedné?

Jiří: "Nezdravě jsem se hecnul. Prostě jsem se rohodl, že to uděláme natruc doma, jako komutní free metalovou akci pro fanoušky hrajících kapel, Brutal girl, přátele a přátele přátelů a samozřejmě pro širokou metalovou FB kominitu. Rozpočet jsme naplnili tak, že to prostě bude oslava našich narozenin až do roku......"

"Ale Ťaťaaa" skáče mu do řeči Adél : " Právě na komunitě to je celé postavené!!! Vymysleli jsme s holkama prostě formát založený na slušnosti a vzájemnosti, prostě poprosíme hosty, aby nenosili zbytečné dárky a přispěli, dle svých možností na společnou zábavu. Něco jako celý rok vás dřeli jiní , je konec roku, pojďte se bavit- bez vstupného - bez ochranky - bez předraženého jídla a pití. Chceme propagovat naší hudbu, kulturu a životní styl. Když jsem poprvé dostala akreditaci, volné lístky, desku nebo triko - byla jsem radostí sama bez sebe, dostala jsem toho tolik , že cítím potřebu to vracet."

Program vaší párty vypadá hodně zajímavě, nechybí tam nějaká superhvězda?

Jiří: "Mohla být, ale to bychom museli dělat minimálně dvoudenní akci, nebo někoho vyhodit, zrovna teď mě napadají tři jména které kdybych řekl, tak si pomyslíš že se chvástám- Brutal girl má hezkou v pozici v Polsku a je respektována i Německu- Pokud tahle akce dopadne plánujeme obnovit festival Furtka- tentokráte v klasickém placeném formátu" 

Adéla: "Tady bych měla říct, že jsem musela odmítnout opravdu skvělou německou kapelu, po dohodě neuvádíme jména, ale asi nejvíc mě mrzí polský KaT, ale budou hrát kapely které to s námi myslí dobře od našeho prvního příspěvku. Vlastně to fungovalo tak, že jsem řekla pořádáme párty- a odpověď zněla přijedeme, no a za dva dny zpráva s námi ještě přijedou Sounder nebo Planet Hell. Nebo nepřijedu se Spatial přivezu Proch, kašli na Nuclear Vomit přijedu s Ulcer Uternus. Tata třeba lpěl na Helpness a musel odmítnout milovaný Headfire. Před Debustrolem tu akci ještě pořád tajíme"

Co je podle vás největší úspěch?

Jiří: "Začínal jsem z metalem ve věku Adély a jsem rád, že přežil a že chytil další generace. Adéla tvrdí že jí přináší pocit sounáležitosti a bezpečí, jsem šťastný že si sama vybrala tuto kulturu, že zatím nepodlehla kouzlu maistremové kutury a honbě za neukutečnitelnými umělými sny..."

Adéla: "Úspěchem bude když se budou lidi fakt dobře bavit- to je cíl. Chci poděkovat všem kapelám za důvěru a neskutečnou vstřícnost, upřímně řeknu, že to dělají z opravdové oddanosti k hudbě, ve většině případů absolutně pod reálnými náklady na svá vystoupení. Za to se jim chceme odvděčit skvělým sálem a profesionálním zvukem. Poprosím fans o hojnou účast a nádhernou atmosféru...."

 

Zpět nahoru