Nový článek
Nový článek
Kategorie

Máme se prý dobře

Máme se prý dobře

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku Češi dlužili celkově 2,09 bilionu korun, tedy o 172,9 miliardy korun více než před rokem. Vzrostly naše dluhy především u úvěrů na bydlení, ale i co se úvěrů na spotřebu týká. A potěšující je na tom podle Bankovního a Nebankovního registru klientských informací to, že dluh ohrožený nesplácením meziročně klesl o 14 procent a činil méně než 41 miliard korun.

Dlouhodobý dluh vzrostl hlavně díky tomu, že si klienti, jejichž počet mírně vzrostl, půjčují stále vyšší částky, a půjčují si je proto, že jsou tu stále dražší nemovitosti. Nemovitosti, jichž si ve srovnání s loňskem koupili lidé více, mnozí si pořídili na dluh dokonce i druhou či další nemovitost.

V letošním třetím čtvrtletí mezi námi bylo 26.715 těch, kdo měli problémy se splácením svého úvěru ze stavebního spoření či hypotečního úvěru, a 299.000 těch, kdo řádně nespláceli svůj dluh krátkodobý, jsoucí v celkové výši 27,3 miliardy korun.

Za těmito údajně pozitivními čísly stojí podle výkonného ředitele Nebankovního registru klientských informací dobrá situace naší ekonomiky (https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cesi-dluzi-uz-pres-2-biliony-korun-za-rustem-stoji-vetsi-zaj/r~b40f59ced34811e7afac0cc47ab5f122/).

Což mi tak jaksi pořád vrtá hlavou a nedá spát.

Protože o jakou dobrou ekonomickou situaci se to u nás jedná, když…

… žijeme na dluh? Když každý z Čechů dluží v průměru řádově 200.000 korun, když si leckdo kupuje na dluh více nemovitostí, než potřebuje, když zhruba každý dvaatřicátý z nás nedokáže nebo nehodlá řádně splácet to, co někomu dluží? V čemž navíc ještě není započítán státní dluh, činící prý asi 180.000 Kč na každého našince.

Jak lze mluvit o dobré ekonomické situaci, když by každý z nás měl v průměru vrátit to, co našinec s (pro většinu Čechů nedosažitelným) průměrným platem vydělá za více než rok? Když bychom všichni neměli dostat skoro třináct měsíců ani korunu, abychom se dostali aspoň na nulu?

Zpět nahoru