Nový článek
Nový článek
Kategorie

Začíná to dobře

Nový ministr školství Plaga se dal do práce a už má první nápad, jak poněkud vylepšit české školství. Podle svých slov by chtěl od začátku příštího školního roku zmírnit „pamlskovou vyhlášku“; tedy vyhlášku, jež už rok zakazuje na základních školách a prvních stupních víceletých gymnázií prodej takzvaně nezdravých potravin.

Začíná to dobře

Podle nového ministra je tato vyhláška příliš přísná a proto má doznat změny (https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zmirnim-pamlskovou-vyhlasku-je-to-extrem-represe-nicemu-nepo/r~16846cfef55211e7984d0cc47ab5f122/). Nemá být natolik represivní jako ta, již prosadili předchozí ministři Chládek a Valachová, protože represe podle nového ministra moc pozitivního nepřinesou. A nepřinášejí, jak to vidí každý, kdo není slepý a je ochoten to vidět.

Protože školní bufety a prodejny kvůli zmíněné vyhlášce musely podstatně změnit sortiment, staly se podstatně méně atraktivními a často i zcela zanikly, protože nenabízely to, co děti chtěly, a stejně to k předchozími ministry zamýšlenému vedení žáků ke zdravým stravovacím návykům a snížení konzumace cukru nevedlo, protože si děti prostě nakoupily jinde. A pokud se to vezme do důsledku, nejednou dávali a dávají i rodiče sami dětem takové svačiny, jež se ve škole prodávat nesmějí, protože jsou „škodlivé“; máslo, některé jogurty,…

Podle nového ministra by mělo ministerstvo školství v této oblasti spíše doporučovat a jít příkladem, než přikazovat a zakazovat, o tom, co se bude ve školách prodávat, by měli rozhodovat spíše jejich ředitelé. A pokud by pak snad nabídka rodičům nevyhovovala, mohou do toho přece mluvit přímo na půdě škol v rámci školské rady.

Přišel tedy nový ministr a hned se vrhnul na reformy. Pokud prý tedy zmíněná „pamlsková vyhláška“ reformovat půjde.

A je to dost možná i úplně poprvé, kdy český ministr školství začal nějakou rozumnou reformou a ne nějakým zrůdným paskvilem. Konečně má nějaký nový ministr školství rozum.

Teď už bych si jenom přál, aby mu jeho zdravý rozum i vydržel…

Zpět nahoru