Nový článek
Nový článek
Kategorie

Šikovné děti!

Většina starších českých dětí nějakým způsobem přichází k penězům. Dostávají je prý vesměs od rodičů nebo prarodičů, někdy ve formě kapesného, jindy coby dárek k narozeninám, Vánocům a jiným příležitostem nebo jako odměnu za výsledky ve škole či pomoc s domácími pracemi. A někdy si o ně prostě řeknou.

Šikovné děti!

Ovšem tři děti ze čtyř prý u nás s penězi neumí hospodařit a už zažily situaci, kdy si něco chtěly koupit, ovšem už jim na to peníze nezbyly; a každé druhé takové dítě nevyjde s tím, co dostává, a má zkušenosti s dluhy.

Taková dítka si půjčovala a půjčují, někdy i opakovaně, především od kamarádů, nebo přemluvila a přemlouvá rodiče. Čtyřicet procent dětí si zvolí v případě nouze levnější variantu a jen každé dvacáté dítě se rozhodne si napřed peníze našetřit.

Osm z deseti malých dlužníků prý nemělo potíže s vracením půjčené sumy, zbývajících dvacet procent však naopak ano. A každé třinácté dítě prý mělo problém vrátit půjčené peníze opakovaně.

Je to prý pozitivní zpráva. Že dluhy nejsou pro české děti běžným řešením nedostatku financí a že pokud si už půjčí, v osmdesáti procentech případů dluhy bez problémů splatí.

Jenže…

Věru nevím, zda to lze opravdu za dobrou zprávu označit.

Že si polovina dětí půjčuje leckdy i opakovaně „od lidí a s klidem“ a každé páté dítě mělo či má problém půjčené peníze vrátit.

Protože to jsou děti. Které mají velice omezené možnosti, co se zadlužování týká. Ovšem jednou – za nemnoho let – budou dospělé a kromě kamarádů budou mít k dispozici i učiněnou lavinu „neskutečně výhodných“ bankovních i nebankovních půjček.

A jestliže každé páté dítě nedokáže snadno vrátit nějaké ty drobné svému kamarádovi a jen jedno dítě ze dvaceti si počká, než na vytouženou věc našetří…

Já se zkrátka této informace (https://www.novinky.cz/finance/464217-cesti-skolaci-neumi-s-penezi-hospodarit-kazdy-druhy-uz-ma-zkusenost-s-dluhy.html) bojím. Namísto abych ji měl za pozitivní. Rozhodně nejsem nadšený z toho, jak naše děti „umí skvěle žít na dluh“.

Zpět nahoru