Nový článek
Nový článek
Kategorie

Je v Česku jedna škola…

České školství se reformuje a reformuje, a čím je zreformovanější, tím více jde podle mého názoru „do kytek“. I když je pochopitelně záhodno dodat i to, že ne vždy jde do háje jenom kvůli reformám.

Je v Česku jedna škola…

Máme už u nás spoustu různých druhů škol, které na to jdou různě. A zatímco školy obvykle „kráčejí vpřed“, vstříc nejednou notně temným světlým zítřkům, máme v Plzni i „školu“, jež na to jde úplně opačně (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zima-ve-skamnach-i-kleceni-na-hrachu-skolaci-se-v-plzni-vraci-o-sto-let-zpatky-do-casu-masaryka-43685?dop-ab-variant=&seq-no=2&source=hp).

V Plzni, v kovárně statku Lüftnerka v areálu tamní zoo, se nyní „vracejí o sto let zpátky“ a žáci si tam mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak probíhala výuka za oněch časů, v dobách vzniku našeho státu. Ve třídě tam mají vše dobové; jsou tam staré lavice i počítadlo, žáci tam mohou psát na křídové tabulky nebo používat pero namáčené do obyčejného inkoustu,… Je tam prý také docela chladno, a pokud děti zlobí, přijde si na své možná i rákoska nebo provinilce čeká klečení na hrachu.

 

Samozřejmě, že se nejedná tak docela o školu. Že jde jen o speciální výukový program, do kterého se může přihlásit jakákoliv škola. A zájem je prý veliký, už nyní tam prý mají obsazeno až do poloviny května.

A věru se tomu zájmu ani trochu nedivím. Protože znám realitu až příliš dobře. A nejednou je mi líto, že se najdou miliony, ba i miliardy na kdejaký nesmysl, jenž má výuku zkvalitnit a zpřístupnit, ovšem... Ovšem mizerných pár kilo hrachu nebo prokazatelně fungující rákosku školám ani ministerstvo, ani Evropská unie nezafinancují.

Byť by jich na našich školách bylo sakra zapotřebí!

Zpět nahoru