Nový článek
Nový článek
Kategorie

Publikuj to! - vznik a verze 2.0

Letní měsíce jsou specifické. Žáci a studenti mají prázdniny, zaměstnanci si užívají zasloužených dovolených a občas nás trápí tropické teploty. Většina podniků se připravuje na svoji hlavní prodejní sezónu. My jsme se rozhodli, že poodhalíme oponu.

Publikuj to! - vznik a verze 2.0

Začal bych exkurzí do minulosti. Prostor pro publikování myšlenek jsem chtěl zrealizovat částečně jako odpověď na dění na české mediální scéně. Jelikož je v Česku srovnávací reklama považována za neetickou řeknu jen, že v době začínajících prací převzal vydavatelský dům s tištěnými a online médii, televizní stanicí a jednou nejpopulárnějších blogovacích platforem blogy.idnes.cz nejmenovaný slovenskočeský politik a miliardář v jedné osobě. (Nechci ovšem tvrdit, že se svoji investici určitě použije pro ovlivňování veřejného mínění a obsah bude cenzurován!) Tato skutečnost ale nebyla jediná motivace. Chtěl jsem dát prostor i občasným přispěvatelům, pro které je vedení standardního blogu značně náročné, a nabídnout čtenářům pod jednou střechou zajímavé autory. Se svojí myšlenkou jsem se obrátil na bývalého spolužáka ze střední školy, Vojtu Maška. Setkali jsme se v “krizovém štábu” v době, kdy nám chtěli na magistrátu zrušit školu (podpora technických oborů v praxi). Značně na mě zapůsobila jeho dlouhodobá maturitní práce. Hlavně množstvím odvedené práce a funkčností výsledku. Dohodli jsme se na vzájemné spolupráci a šlo se na věc.

Kdy vlastně práce na Publikuj to! začaly? První prototypy byly šablony nad redakčním systémem Firebolt, který je projektem našeho šéfprogramátora, kterým se stal Vojta, někdy na začátku podzimu roku 2013.  Od té doby jsme se nezastavili a neustále vylepšujeme. První měsíce jsem službu navrhoval a připravili jsme základní grafickou podobu. Když už jsme byli spokojení, začal Vojta programovat samotný engine, někdy přelomu zimy a jara 2014. Byly dvě možnosti, buď osekat Firebolt, nebo začít na zelené louce a napsat nový, speciálně určený pro náš účel. Vybrali jsme možnost číslo dvě. (Přesněji si ji vybral Vojta a já jemu úsudku věřil.) Publikační platformu jsme spustili 18.5.2014. Původní vzhled jsme ale nakonec vyhodili spolu s několika funkcemi, které jsme do začátku nepotřebovali a jejich nasazení by zpozdilo spuštění Publikuj to!. Stále je ale máme roadmapě.

Dnes má Publikuj to! více než 7 200 zobrazení a přes 2 400 návštěv. Za tyhle solidní čísla děkujeme! Vzhledem k tomu, že o nás zatím ví omezený počet lidí, je návštěvnost úspěch. Musíme ale přiznat, že prázdniny jsou slabší, než jsme čekali.

Na podzim chceme nasadit fulltextové vyhledávání, blog o službě a některá další vylepšení. O podrobnostech bohužel nemohu mluvit. Byl bych zastřelen. Určitě je se na co těšit. Kdybyste se chtěli podílet na vývoji, napište do komentářů Vaše přání. Jejich realizaci Vám nemohu slíbit, ale dávám Vám slovo, že se nad nimi zamyslíme.

Zpět nahoru