Nový článek
Nový článek
Kategorie

Rychleji než světlo

Ve spoustě sci-fi filmů, seriálů a knih narážíme na termín FTL (Faster Than Light), pohon rychlejší než světlo a už několikrát se předpovědi ze sci-fi vyplnily, zdálo by se, že se můžeme těšit na nový nejrychlejší způsob dopravy... Jenže je v tom háček...

Rychleji než světlo

Těch háčků je vlastně hned několik... Člověk by si řekl, že stačí dostatečné množství energie a světelnou bariéru překonáme, skutečnost je ale poněkud jiná. Ačkoliv se zdá cestování FTL jako věc, které brání pouze (zatím) nedostatečná úroveň technického (strojního) pokroku, je potřeba vzít v potaz i fyziku.

http://what-if.xkcd.com/imgs/a/13/laser_pointer_more_power.pngPodle Einsteina (pokud jsou jeho teorie správné a zatím nic nenasvědčuje opaku) totiž pro dosažení rychlosti světla potřebujete nekonečné množství energie, to kvůli tomu, že při každém dalším zrychlení potřebuje objekt mnohem více energie i když zrychluje stále o stejný kus. Stejně jako v autě, napřed je zrychlení snadné, ale se zvyšující se rychlostí se zvyšuje i doba za jakou dosáhnete další čárky na tachometru, pokud byste chtěli udržet stále stejnou akceleraci, za chvíli by vám nestačila hloubka pedálu. Ani s fůzními reaktory na Helium-3 byste nebyli schopni vytvořit nekonečné množství energie pro cestu "alespoň" rychlostí světla a už vůbec pro její překročení, smůla, já vím.

Druhý zádrhel představují materiály, které by vydržely tak extrémní tlak při cestě FTL. Nejodolnější materiál, který momentálně máme jsou uhlíkové nanotrubice, ty jsou extrémně silné, odolné, vydrží velkou zátěž i teplo, ale pořád by to nestačilo na podmínky při FTL. Vesmír totiž není zcela prázdný, pár volně poletujících částic se přeci jen ve zdánlivém vakuu vyskytuje a při FTL by vytvářely takové tření, že by to ani uhlíkové nanotrubice nevydržely, nemluvě o větších objektech, které si poletují vesmírem, stačilo by zrníčko prachu a v lodi by byla díra.

Posledním hlavním problémem jsou samotné základy atomů, ty se totiž, jak už delší dobu víme, skládají z menších částic (elektronů, protonů a neutronů). Ty při sobě drží elektromagnetismus, síla, přenášená fotony a jednou z hlavních vlastností fotonů je, že se pohybují maximálně rychlostí světla. Při vstupu do FTL by tedy tato elektromagnetická spojení uvnitř atomů zanikla, protože by fotony jednoduše nestíhaly a všechny atomy lodi by se do posledního okamžitě rozpadly na své prvočinitele. Někdo může namítat, že bylo dokázáno, že neutrina se pohybují vyšší rychlostí, než je rychlost světla, jenže to platí pouze pro samostatné částice, ne pro složené objekty, ty se prostě pohromadě neudrží, PUF!

Existuje pár teorií, které rychlost světla překonávají, ale všechny mají jeden zásadní nedostatek, nefungují! Například pokus s pohybem laserového paprsku. Představte si že máte dostatečně silné laserové ukazovátko a namíříte ho třeba na Měsíc a pak jím velmi rychle pohybujete, ano tečka sice zdánlivě cestuje rychlostí světla nebo vyšší, protože jezdí po tak velké ploše velmi rychle, ale opravdu jenom zdánlivě. To co se hýbe totiž není nic hmotného, fotony by na Měsíc dopadaly, ale se značnými rozestupy (netvořily by souvislý pohyb) a navíc je to, co se zdánlivě hýbe, pouze pomyslný bod a to nám při cestování nijak nepomůže.

Kvůli těmto problémům, tedy rychlost světla překročit nelze, to ale nevylučuje další zajímavé koncepty, jako například hyper-prostor nebo cestování červími děrami.

Zpět nahoru