Nový článek
Nový článek
Kategorie

Ať rozhodnou voliči, nikoliv úřad

Premiér Bohuslav Sobotka obdržel od Úřadu městské části Praha 1 pokutu 10 000 za spáchání přestupku. Toho se měl dopustit tím, že jmenoval ministrem financí Andreje Babiše, který se v současné době nemůže prokázat negativním lustračním osvědčením. Jen blázen se může domnívat, že se tím vyřešil dlouhodobý spor politických i akademických elit o výklad lustračního zákona. Úřad akorát zbytečně rozvířil politickou scénu, přičemž navíc očividně zašel mimo své kompetence.

Od loňského volebního úspěchu Andreje Babiše se vede spor o to, zda se tzv. velký lustrační zákon vztahuje i na ministerské pozice a zda je tím pádem nutné mít pro vykonávání ministerské funkce negativní lustrační osvědčení. Pokud by to nutné bylo, Babiš by se jak známo ministrem stát nemohl a sestavování vlády by se tím pádem dramaticky zkomplikovalo.

Do sporu se kromě politiků zapojili i mnozí čeští odborníci na ústavní právo, mezi nimi např. docenti Právnické fakulty UK Jan Kysela a Jan Wintr. Vše nakonec vyvrcholilo tím, že prezident Zeman Babiše ministrem jmenoval a podmínil vše schválením tzv. služebního zákona v první čtení. Toto řešení se nám může a (to spíše) nemusí líbit. Konečný arbitrem ovšem rozhodně nemůže být radnice na Praze 1.

K ní se celé záležitost dostala nejspíše proto, že Pražský Hrad, na jehož půdě jmenování vlády probíhá a stejně tak sídlo Úřadu vlády spadá do jejího katastru. Navíc právě k úřadu na Praze 1 směřoval některý z agilních občanů svoji stížnost. Jedná se ovšem bez pochyby o ústavněprávní problém (navzdory tomu, že lustrační zákon není součástí ústavního pořádku) a tím pádem ho má řešit Ústavní případně Nejvyšší správní soud.

Vláda České Republiky je vládou celé České Republiky, nikoliv pouze Prahy 1, i když její jmenování probíhá na právě území této městské části. Pokud byl jeden z jejích členů jmenován v rozporu s platnými zákony, rozhodně není řešením desetitisícová pokuta, navíc od orgánu, do jehož působnosti podobná záležitost určitě nespadá.

Jak na svém Facebookovém profilu uvedl odborník na ústavní právo a pedagog na PF UK Marek Antoš, v takovém případě bychom rovnou mohli svěřit, v zájmu regionální vyváženosti, rozhodování o zákonnosti průběhu volební kampaně do působnosti úřadu v Brně-Žabovřeskách a rozhodování o žalobě na prezidenta pro velezradu třeba úřadu v Novém Veselí.

Bohuslav Sobotka je ale také poslancem Poslanecká sněmovny Parlamentu ČR. Vztahuje se na něj tedy přestupková imunita a pokud by chtěl, mohla by se díky ní tato záležitost přesunout do disciplinární pravomoci Sněmovny. A právě v tom, nikoliv v zaplacení pokuty do případu zamotaným ministrem Babišem, podle mého názoru spočívá řešení celé situace. Sobotka by měl imunity využít a Sněmovna poté celou absurdní kauzu smést ze stolu.

Netvrdím ovšem, že by tím mělo být vše zapomenuto. Sobotka jmenoval do funkce správce státní pokladny ve své vládě člověka, který nepochybně za minulého režimu morálně selhal. Spočítat účty by mu za to ale neměli správní úřady nebo soudy, ale voliči v následujících volbách…

Zpět nahoru